Poznaj najważniejsze zasady savoir-vivre obowiązujące w taksówce!

Poznaj najważniejsze zasady savoir-vivre obowiązujące w taksówce!

Zasady savoir-vivre odnoszą się do wielu aspektów życia – także do jazdy taksówką. Które miejsce wypada zająć? Kto wsiada pierwszy: mężczyzna czy kobieta? Ile napiwku pozostawić kierowcy? Po lekturze naszego krótkiego poradnika te pytania nie będą już więcej stanowić zagadki! Dowiedz się, co oznaczają dobre maniery podczas kursu i zyskaj gwarancję miłej podróży podczas wizyty w Poznaniu.

Spis treści:
Czym jest „znajomość życia”?
Jak kulturalnie zamówić przejazd?
Dobre maniery podczas kursu

Kilka słów o dobrym wychowaniu, czyli co właściwie znaczą zasady savoir-vivre i co mają wspólnego z taksówkami?

Savoir-vivre to nic innego jak zasady dobrego wychowania. Ten francuski zwrot oznacza dosłownie „znajomość życia”, a więc świadomość, jak się zachować w codziennych sytuacjach. To nie tylko wiedza na temat obowiązujących w danym miejscu zwyczajów, ale także pewność, po jakie reguły grzecznościowe sięgnąć, kiedy milczeć i jak dostosować strój do okoliczności. Najważniejsze zasady dobrego wychowania dotyczą następujących aspektów:

  • serwowanie i kulturalne spożywanie posiłków, a także eleganckie nakrywanie do stołu;
  • wygląd oraz umiejętność dostosowania ubioru do okazji;
  • sposoby zachowywania się w sytuacjach społecznych zarówno na co dzień (np. w pracy, na uczelni czy podczas imprezy), jak i w czasie specjalnych uroczystości;
  • dostosowanie stylu wypowiedzi do okoliczności i rozmówcy;
  • dostosowanie zwrotów i treści komunikatów do okoliczności oraz osoby, z którą prowadzimy dialog, rozmowę przez telefon, wymianę listów bądź korespondencję e-mail;
  • sposoby zachowania się w miejscach publicznych i środkach transportu.

W artykule szczególny nacisk położyliśmy na ostatni punkt, dokładnie analizując zasady dobrego wychowania obowiązujące podczas przejazdu taksówką. Zwróciliśmy uwagę zarówno na zachowanie pasażera w czasie kursu, jak i przed jego rozpoczęciem, gdy należy zamówić auto z zachowaniem odpowiednich manier. Wspomnieliśmy także o obowiązkach, jakie ma wobec pasażera kierowca, o kolejności zajmowania miejsc oraz zasadach panujących na randce. Poruszyliśmy także niezwykle istotną kwestię dotyczącej płatności za kurs – kto powinien uregulować rachunek i ile napiwku należy zostawić taksówkarzowi.

Zanim wyruszycie w podróż: jak zamówić przejazd samochodem Eko Taxi w Poznaniu zgodnie z zasadami savoir-vivre!

Podczas telefonicznego wzywania taksówki dobrze jest pamiętać o zasadach savoir-vivre. Warto dokładnie sprecyzować swoje wymagania, aby dyspozytor miał jasność co do tego, jaki samochód wysłać. Dzięki temu zyskacie pewność, że wasze zamówienie zostanie zrealizowane zgodnie z oczekiwaniami. Na jakie aspekty warto zatem zwrócić uwagę?

Dokładne określenie punktu startowego

Przy zamawianiu przejazdu należy podać dokładny adres, pod jakim zamierzacie oczekiwać na przyjazd kierowcy. Jeśli miejsce startowe znajduje się na strzeżonym osiedlu, do którego prowadzi szlaban, koniecznie poinformujcie taksówkarza o możliwych trudnościach z parkowaniem. Najlepiej zawczasu umówić się przed bramą bądź poprosić kierowcę, aby zadzwonił do was w momencie, gdy konieczne będzie otwarcie szlabanu.

Doprecyzowanie szczegółów zamówienia

Zamawiając przejazd pamiętajcie, że im więcej szczegółów dotyczących kursu przekażecie dyspozytorowi, tym łatwiej będzie mu wybrać stosowne auto gotowe spełnić wszelkie wasze oczekiwania. Potrzebujecie większej przestrzeni bagażowej? Zapytajcie o dostępność aut typu kombi. Podróżujecie ze zwierzakiem? Zgłoście zapotrzebowanie na przejazd uwzględniający transport pupila. A może wybieracie się na imprezę większą grupą znajomych? W poznańskim oddziale Eko Taxi dostępne są samochody mieszczące więcej niż czterech pasażerów – wystarczy wspomnieć o tym w czasie rozmowy z dyspozytorem.

Zamawianie kursu taxi przez telefon

Taksówka już jest? Sprawdźcie, jakich zasad savoir-vivre należy przestrzegać podczas kursu po ulicach Poznania i innych miast

Zasady savoir-vivre podczas jazdy taksówką dotyczą zarówno pasażera, jak i przewożącego go kierowcy. Gdy zamówienie zrealizowane zostało pomyślnie i we wskazanym miejscu czeka auto dostosowane do waszych potrzeb, warto wiedzieć, jakie maniery okazać podczas kursu oraz czego możecie się spodziewać po oczekującym was kierowcy.

Kultura kierowcy to podstawa

Taksówkarz to zawód publicznego zaufania. Jako osoba pracująca z ludźmi powinien się odznaczać wysoką kulturą osobistą i pozostawać profesjonalny w każdej sytuacji. I na to możecie liczyć, wybierając się w podróż z kierowcami Eko Taxi. Kursy realizowane są w przyjemnej atmosferze, a klienci mają możliwość zapytania taksówkarzy o najciekawsze miejskie atrakcje i godne polecenia hotele czy punkty gastronomiczne.

Czystość i sprawność samochodów

Wszystkie auta wykonujące kursy są regularnie sprawdzane pod kątem sprawności technicznej. W dodatku każdy z samochodów wyposażony jest w klimatyzację i terminal płatniczy, które znacząco podnoszą komfort jazdy. Zamawiając przejazd, możecie się spodziewać czystych i zadbanych aut, w których przyjemnie spędzicie podróż.

Kto pierwszy zajmuje miejsce?

Pasażerowie powinni zająć miejsca z tyłu samochodu. Chyba, że jest ich więcej niż troje, wówczas jednemu z klientów przypada miejsce tuż obok kierowcy. Przyjęła się zasada, według której z przodu samochodu siada osoba najwyższa rangą (szef, osoba najstarsza w grupie, specjalny gość), uprzywilejowana (kobieta w ciąży, osoba z trudnościami z poruszaniem się) bądź pasażer, na którym spoczął obowiązek uregulowania rachunku. W sytuacji, gdy taksówką podróżuje para wybierająca się na randkę, mamy do czynienia z jeszcze innymi zasadami. Przede wszystkim – pan otwiera pani tylne prawe drzwi do samochodu. Gdy ta bezpiecznie znajdzie się w pojeździe, mężczyzna zamyka drzwi, a następnie obchodzi samochód z tyłu i zajmuje miejsce za kierowcą. Należy pamiętać, że to mężczyzna powinien wziąć odpowiedzialność za zapewnienie sobie i partnerce transportu na miejsce spotkania i powrót. Zgodnie z zasadami etykiety, jeśli po zakończeniu randki każdy z jej uczestników wraca do domu samodzielnie, najpierw należy odwieźć kobietę.

Kto powinien zapłacić za kurs? I co z napiwkiem?

Według zasad dobrego wychowania za przejazd zapłacić powinna osoba, która była odpowiedzialna za zorganizowanie środka transportu. Jak już wspomnieliśmy, w czasie randki powinien być to mężczyzna, a gdy mowa o kursie związanym z konferencją biznesową – przełożony bądź wyznaczony przedstawiciel danej firmy. Jeśli taksówką podróżuje grupa znajomych, mogą podzielić się opłatą za przejazd. Ale już we własnym gronie. I ostatnia, niezwykle istotna kwestia: czy za wykonaną usługę należy pozostawić kierowcy napiwek? Pasażer nie ma takiego obowiązku, ale jest to miły gest wyrażający zadowolenie z przejazdu. Przyjęło się, że napiwek powinien wynieść 10% od finalnej kwoty za kurs wskazanej na taksometrze.

Zasady savoir-vivre przydają się w codziennym życiu. Stosowane w taxi gwarantują sympatyczną atmosferę. Pamiętajcie o nich także wtedy, gdy zamawiacie przejazd – unikniecie wówczas nieporozumień, dzięki czemu zaoszczędzicie czas. Pozostaje życzyć miłej podróży!

Może Cię zainteresować również