Do Teatru Wielkiego w Poznaniu z Eko Taxi – wszystko, co musicie wiedzieć przed wizytą

Do Teatru Wielkiego w Poznaniu z Eko Taxi – wszystko, co musicie wiedzieć przed wizytą

Pierwszy raz w Teatrze Wielkim w Poznaniu? Pojedźcie tam z Eko Taxi, by mieć pewność, że na widownię wejdziecie przed trzecim dzwonkiem. Na scenie z ponad 100-letnią historią wystawiane są jedne z najlepszych produkcji w kraju. W repertuarze znajdziecie klasyczne opery, balet, nowoczesne widowiska z pogranicza kilku gatunków oraz przedstawienia dla dzieci. Brzmi ciekawie?

Spis treści:
Historia
Co można tam obejrzeć
Jak zdobyć bilet

Teatr Wielki w Poznaniu – poznajcie jego siedzibę i okolice z Eko Taxi

Nasze taksówki dowożą widzów na spektakle Teatru Wielkiego w Poznaniu od przeszło trzech lat, choć historia tej sceny jest znacznie dłuższa. Obecnie instytucja słynie przede wszystkim z doskonałych występów operowych i baletowych. Każdego roku jej program artystyczny cieszy się popularnością wśród mieszkańców miasta i przyciąga uwagę turystów. Swój niepowtarzalny urok ma też sam budynek Teatru. Przebywanie w nim daje poczucie, że bierze się udział w wydarzeniu kulturalnym na najwyższym poziomie.

Gmach

Okres, gdy Wielkopolska znajdowała się pod władaniem Prus, nie kojarzy się poznaniakom najlepiej. To jednak Niemcom zawdzięczamy istnienie okazałego gmachu, który zajmuje dziś TWP. Budowa rozpoczęła się w 1908 r. Plan zakładał stworzenie nowoczesnego, jak na tamte czasy, budynku z neoklasycystyczną fasadą. Do stylu antycznego nawiązują wysokie kolumny oraz rzeźby mężczyzn z lwami, które umieszczone są przy schodach. Znakiem rozpoznawczym budowli jest jednak figura pegaza wykonana z brązu. Osadzono ją na szczycie dachu od strony wejścia głównego.

Spacer po okolicy

TWP jest urokliwie położony. Jeśli pogoda dopisze, będziecie mogli zwiedzić jego otoczenie przed spektaklem. Ten rejon Poznania nazywany jest Dzielnicą Cesarską. Tuż naprzeciwko teatru znajduje się zabytkowy park. Zdobią go okazała fontanna i rozległe rabaty kwiatów. Zaraz za nimi, na pl. Adama Mickiewicza, można obejrzeć pomnik słynnego wieszcza oraz monumentalne krzyże, które upamiętniają ofiary czerwca 1956 r. Będąc na placu, zajrzyjcie koniecznie do imponującego Zamku Cesarskiego, który czaruje wewnętrznym ogrodem. W neogotyckich salach znajdują się też Kino Pałacowe i kluby muzyczne.

Sprawdźcie repertuar Teatru Wielkiego w Poznaniu i ruszajcie w drogę z Eko Taxi

Współcześnie Teatr Wielki w Poznaniu skupia się głównie na wystawianiu oper i baletu, a klienci Eko Taxi powtarzają, że jest to jedna z najlepszych scen muzycznych w kraju. Średnio dwa–trzy razy w miesiącu można tam jednak obejrzeć spektakl dramatyczny – zazwyczaj w wykonaniu gościnnej grupy aktorów. Repertuar jest bogaty, więc z wyborem przedstawienia nie będziecie mieć problemu.

Opera po poznańsku

W ofercie TWP znajdziecie zarówno klasyczne spektakle muzyczne i baletowe, ale także nowoczesne widowiska, które są połączeniem obu gatunków. W sezonie 2018/19 wystawiane będą opery: „Anioł dziwnych przypadków”, „Carmen”, „Cyrulik sewilski”, „Faust”, „Nabucco”, „Jenufa”, „Macbeth” czy „Legenda Bałtyku”. Wszystkie one należą do kanonu dzieł teatralnych, które warto zobaczyć chociaż raz. Jeśli lubicie komedie, polecamy „Napój miłosny”. Dobrym wyborem będą też inscenizacje oparte na librettach polskich pisarzy – przykładowo „Halka” lub „Manru”.

Bajki i klasyka baletu

Do zespołu baletowego TWP należą tancerze z całego świata – wielu Polaków, ale także artyści z Japonii, Słowenii, Ukrainy, Rumunii, Szwecji i Włoch. Zobaczycie ich w tanecznych interpretacjach słynnych powieści i bajek: „Annie Kareninie”, „Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach”, „Królowej Śniegu” i „Kopciuszku”. Nie zawiodą się także ci z was, którzy chcieliby obejrzeć dwa najbardziej znane spektakle baletowe świata – „Jezioro łabędzie” i „Dziadka do orzechów”. Tych klasyków nigdy nie zabraknie w poznańskim repertuarze.

Teatr Wielki z dziećmi

Balet to forma sztuki, która zazwyczaj bardzo podoba się najmłodszym. Oglądanie historii opowiadanych za pomocą muzyki i ruchu pobudza wyobraźnię i stymuluje kreatywność. Rozważając zabranie swoich pociech na przedstawienie taneczne, pamiętajcie, że przeciętny spektakl trwa ok. 2 godz. Dzieci powinny być na tyle duże, by spokojnie wytrzymać tyle czasu w jednym miejscu. Gwarantujemy jednak, że nie będą się nudzić.

Fotele dla publiczności w teatrze

Kupując bilety do Teatru Wielkiego w Poznaniu, nie zapomnijcie zarezerwować przejazdu w Eko Taxi

Teatr Wielki w Poznaniu nie udostępnia miejsc parkingowych dla widzów, dlatego na spektakl najlepiej dojechać z Eko Taxi. Bilety można kupić osobiście w kasie teatru (czynna w dni robocze oraz niedziele i święta w godz. 16.00–18.00), lub przez internet. Obowiązują ulgi ustawowe. Osoby, które nie mogą z nich skorzystać, zainteresuje na pewno „promocja 33”. Zakłada ona, że każdy widz w wieku od 16 do 33 lat zapłaci za swoją wejściówkę dokładnie tyle, ile ma lat.

Bilety a rozkład miejsc w teatrze

Koszt, jaki musicie przeznaczyć na bilet, zależy od kilku czynników. Najistotniejsza jest lokalizacja miejsca na planie widowni. Najdrożej zapłacicie za fotel w loży środkowej, bo stamtąd ogląda się spektakle najlepiej i najwygodniej. Nieco taniej jest na I balkonie i w sektorach bocznych. Jednakowe ceny obowiązują na całym parterze, gdzie znajduje się kilkanaście rzędów foteli – wybierzcie te, które są najbliżej sceny. Kupując najtańsze wejściówki, usiądziecie na balkonach II i III (słaba widoczność). Na chwilę przed rozpoczęciem spektaklu uruchamiana jest też sprzedaż tzw. dostawek. W ich cenie można obejrzeć przedstawienie na stojąco, przycupnąć na schodku, a przy odrobinie szczęścia zająć miejsce osoby, która się nie zjawiła.

Bilety online

Oczywiście za wstęp zapłacicie też przez internet. Teatr daje Wam dwie możliwości: skorzystanie z ich własnego serwisu e-biletowego lub z popularnej platformy bilety24.pl. W obu przypadkach warto założyć sobie na nich konto. Dzięki temu nie będziecie mieli problemów ze zwrotem pieniędzy, jeśli spektakl zostanie odwołany. Dotyczy to szczególnie wydarzeń okazjonalnych np. gościnnych występów innych teatrów, kabaretów czy koncertów.

Ekskluzywny wieczór w teatrze

Teatr Wielki oferuje także bilety VIP. Dzięki nim sceniczne perypetie będziecie śledzić z najlepiej usytuowanej loży na całej widowni. Unikniecie też stania w kolejce do szatni, a obsługa poda do degustacji wykwintne przekąski oraz wino. Do domu lub na kolejną atrakcję wieczoru zawiezie was kierowca Eko Taxi – przejazd można zamówić z kilkugodzinnym wyprzedzeniem przez telefon. Brzmi dobrze? To przecież idealny plan na romantyczną randkę, która nie może się nie udać!

Teatr w prezencie

Znacie kogoś, kto zawsze chciał pójść do opery, ale nigdy nie miał okazji? A może macie w rodzinie teatromana? Pomysł na prezent macie już z głowy. TWP oferuje bilety podarunkowe, które uprawniają do wstępu na dowolnie wybrany spektakl z repertuaru. Voucher zachowuje ważność przez kilka miesięcy, zatem obdarowana osoba nie będzie musiała spieszyć się z jego realizacją. Koszt takiego upominku to 70 zł.

Może Cię zainteresować również