Poznański oddział Eko Taxi prezentuje historię Ubera

Poznański oddział Eko Taxi prezentuje historię Ubera

Uber rozpoczął działalność w Poznaniu w listopadzie 2015 r., a zatem w podobnym okresie co tutejszy oddział Eko Taxi. Jak potoczyły się losy firmy Uber Technologies Inc. w stolicy Wielkopolski? I jak to się stało, że idea, która narodziła się w Stanach Zjednoczonych, zadomowiła się w Polsce? Przybliżamy historię rozwoju tego typu usług przewozowych i wyjaśniamy, jak działają.

Spis treści:
Historia rozwoju
Dodatkowe usługi
Jak to wygląda u nas?
Sposób działania aplikacji
Płatności

Poznański oddział Eko Taxi wyjaśnia, czym jest Uber i przedstawia historię firmy

Uber to firma, która dynamicznie się rozwija nie tylko w Poznaniu, ale też w wielu innych miastach w Polsce i na świecie. Jak się to wszystko zaczęło? Pomysł na Ubera zrodził się w 2008 r., kiedy Travis Kalanick i Garrett Camp w zimny grudniowy wieczór przez kilka godzin oczekiwali na jednej z ulic Paryża na wolną taksówkę. Dość mocno dało im to się we znaki. Już rok później w marcu wystartowali z aplikacją UberCab służącą do zamawiania przejazdów. Początkowo obejmowała ona swoim zasięgiem wyłącznie San Francisco. Pierwszy przejazd będący wynikiem skorzystania z aplikacji odbył się 5 VII 2009 r.

W sierpniu 2010 r. dyrektorem generalnym spółki został Ryan Graves, który nie tylko przyczynił się do udoskonalenia samej aplikacji, ale też położył nacisk na działania promocyjne. Dzięki temu firma szybko zyskała popularność w Stanach Zjednoczonych i zaczęła się rozwijać poza granicami kraju.

W październiku 2010 r. firma zdecydowała się skrócić nazwę UberCab do Uber, odcinając się tym samym od branży taksówkowej. W grudniu 2011 r., trzy lata od pamiętnego wieczoru, aplikacja zaczęła funkcjonować w Paryżu. W listopadzie 2012 r. z aplikacji Uber mogli korzystać mieszkańcy Sydney, w sierpniu 2013 r. dotarła ona do Meksyku, a w kwietniu 2014 r. była już dostępna w 100 miastach na całym świecie.

Kierowca czekający na pasażerów

Rozwój firmy

W sierpniu 2014 r. w San Francisco aplikacja została wzbogacona o nową usługę uberPOOL, dzięki której pasażerowie jadący w tym samym kierunku mogą się podzielić opłatą za przejazd. Pozwoliło to nieco zmniejszyć natężenie ruchu drogowego, a tym samym przyczyniło się do zmniejszenia emisji spalin zanieczyszczających powietrze.

UberMilitary

We wrześniu 2014 r. pojawiła się kolejna nowa usługa UberMilitary. Uber podjął współpracę z byłym sekretarzem obrony USA, Robertem Gatesem. Dzięki temu już 18 miesięcy później ponad 50 tys. osób służących w armii zyskało możliwość zarabiania poprzez realizowanie przejazdów z aplikacją Uber.

Uber Eats

W kwietniu 2015 r. zrealizowano kolejny pomysł. Uruchomiono usługę Uber Eats, która zastąpiła działającej do tej pory UberFresh (dowóz lodów). Uber podjął współpracę z licznymi restauracjami w Los Angeles, Nowym Jorku i Chicago, dowożąc jedzenie na zlecenie użytkowników aplikacji.

Usługa obecna w 300 miastach

W maju 2015 r. Uber był już dostępny w 300 miastach świata! Aby odpowiadać na potrzeby nowych użytkowników wprowadzano kolejne usługi dodatkowe. W czerwcu 2015 r. pasażerowie w Indiach, gdzie karty płatnicze nie są tak popularne jak w Europie czy USA, zyskali możliwość płacenia za przejazdy gotówką. Na efekt takich działań nie trzeba było czekać długo. Już 30 grudnia tego samego roku za pomocą aplikacji zamówiono aż 5 mld przejazdów!

Program pilotażowy dotyczący samochodów automatycznych

We wrześniu 2016 r. Uber zrobił kolejny odważny krok, uruchamiając w Pittsburghu w stanie Pensylwania program pilotażowy wykorzystujący automatyczne samochody. Już w grudniu 2017 r. automatyczne pojazdy Ubera przejechały samodzielnie 1 mln mil! Średni przebieg każdego automatycznego auta to prawie 80 tys. mil tygodniowo. Przez cały ten czas firma rozrastała się też terytorialnie. W grudniu 2016 r. z aplikacji korzystali już mieszkańcy 500 miast na całym świecie.

Uber Freight

Kolejne sukcesy zdają się motywować firmę do dalszego rozwoju. W maju 2017 r. uruchomiono platformę Uber Freight łączącą firmy przewozowe i pracujących w nich kierowców bezpośrednio ze spedytorami. Platforma umożliwia kontakt firm przewozowych i kierowców ciężarówek z przedsiębiorstwami, które chcą przewieźć swój towar wykonującą konkretny kurs ciężarówką. Kierowca danego pojazdu może sprawdzić w aplikacji, jakie firmy w jego okolicy chcą przewieźć swój ładunek, a także jaką cenę oferują za usługę.

Program „180 dni zmian”

W czerwcu 2017 r. Uber postanawia docenić kierowców, uruchamiając program „180 dni zmian”. Jego celem było przede wszystkim ułatwienie kierowcom pracy. Jakie udogodnienia wprowadzono? Jedną ze zmian było umożliwienie pasażerom nagradzania kierowców napiwkami. Zaczęła też działać nowa wersja aplikacji, dzięki której kierowcy mogą w czasie rzeczywistym obserwować swoje zarobki w ciągu dnia i znacznie prościej wybierać lokalizacje wyróżniające się wzmożonym ruchem. Zyskali także możliwości przekazywania sobie uwag na temat zdarzeń drogowych utrudniających ruch.

Zaangażowanie dobroczynne, niecodzienne pomysły

Uber zaczynał jako bardzo innowacyjny start-up, ale dopiero decyzje, które zostały podjęte podczas intensywnego rozwoju aplikacji, dowiodły, że jej twórcy rzeczywiście myślą nieszablonowo. W październiku 2013 r. Uber połączył siły ze schroniskami w Stanach Zjednoczonych, uruchamiając usługę UberKociaki. Pasażerowie za odpowiednią opłatą mogli zamawiać babeczki i kwadrans zabawy z kotem, a zebrana w ten sposób kwota była przekazywana schroniskom.

W maju 2014 r. Uber podjął z kolei współpracę z organizacją dobroczynną Goodwill w ramach kampanii #UberSpringCleaning i postanowił odbierać od użytkowników paczki z ubraniami, które zostały przekazane potrzebującym i podopiecznym organizacji. Firma angażuje się w działalność dobroczynną do dziś – w grudniu 2014 r. pasażerowie fundują w ramach akcji #5MillionMeals 5 mln posiłków dla potrzebujących dzieci na terenie USA. Dodatkowo w listopadzie 2017 r. Uber podjął współpracę z Meals On Wheels America.

Uber angażuje się również w walkę o równouprawnienie kobiet w krajach, gdzie nie jest to standardem. W grudniu 2015 r. kobiety w Arabii Saudyjskiej mogły po raz pierwszy w historii wziąć udział w głosowaniu. Te, które zdecydowały się zagłosować, mogły bezpłatnie dojechać na miejsce wyborów z Uberem. W marcu 2017 r. Uber po raz kolejny pokazuje, że nie obawia się zabierać głosu w sprawach kontrowersyjnych i realizuje politykę równości. Firma publikuje swoje statystki dotyczące pochodzenia kierowców, wskazując, że różnorodność kulturowa nie stanowi żadnego problemu. Za priorytet uważa tworzenie miejsc pracy, które będą odzwierciedlać zróżnicowanie miast, w jakich oferowane są usługi. Tym samym chce stworzyć możliwości rozwoju i pracy dla wszystkich zainteresowanych, bez względu na ich pochodzenie czy wyznawaną religię.

Wykorzystywane samochody

Początkowo kierowcy Ubera wykorzystywali takie samochody jak Lincoln Town Car, Mercedes-Benz S550, Cadillac Escalade czy BMW serii 7. Po 2012 r. Uber uruchomił również aplikację UberX, która rozszerzała możliwość wyboru pojazdu o małe, ekologiczne samochody, takie jak np. Toyota Prius. Mniejsze samochody, generujące niższe koszty, pozwoliły firmie pozyskać mniej zamożnych klientów.

Choć oferowane przez Uber usługi mogą budzić zainteresowanie, z wielu z nich można skorzystać jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych. W Polsce Uber to przede wszystkim przejazdy osobowe, które mogą stanowić alternatywę dla komunikacji miejskiej czy taksówek. Interesujące usługi dodatkowe można za to znaleźć właśnie w ofercie Eko Taxi. Sprawdźcie, z jakiej oferty możecie skorzystać w poznańskim oddziale.

 

Elegancki kierowca Ubera

Nie tylko Uber na ulicach Poznania

W Poznaniu pasażerowie mają pełną dowolność w wyborze sposobu przemieszczania się po mieście. Do ich dyspozycji pozostaje nie tylko Uber, ale też samochody Eko Taxi. Jakie usługi dodatkowe znajdziecie u nas i czy możecie skorzystać z aplikacji mobilnej, aby zamówić taksówkę?

Przewóz zwierząt

Rozumiemy, że właściciele czworonogów również muszą przemieszczać się z nimi po mieście. Właśnie dlatego postanowiliśmy umożliwić im bezpieczny przejazd naszymi taksówkami, W przypadku wyboru takiej usługi do ceny za kurs zostanie doliczona opłata w wysokości 10 zł. Jeżeli zwierzę przewożone jest w specjalnym transporterze, nie pobieramy żadnej opłaty dodatkowej.

Monitorowany przejazd dzieci

Wiemy, że dla wszystkich rodziców ich pociechy są najważniejsze. Dlatego uruchomiliśmy usługę, jaką jest monitorowany przewóz dzieci. Na życzenie rodzica możemy odebrać dzieci ze szkoły czy zawieźć je na zajęcia pozalekcyjne.

Zakupy na telefon przez całą dobę

Komu nigdy nie skończyły się zapasy podczas imprezy czy nagle nie zabrakło produktów w trakcie gotowania obiadu, kiedy zaraz przychodzą goście? No właśnie. Dlatego wprowadziliśmy możliwość zrealizowania zakupów przez telefon i dostarczenia ich pod same drzwi! Na koszt usługi składają się Do ceny za kurs zostaje w tym przypadku doliczona kwota z rachunku oraz opłata w wysokości 25 zł.

Obsługa imprez

W Poznaniu ciągle coś się dzieje – wystawy, targi, konferencje, koncerty. Dlatego postanowiliśmy obsługiwać również imprezy. Po uzgodnieniu z organizatorem oferujemy bezpieczny transport uczestników na miejsce wydarzenia i z powrotem.

Poznański oddział Eko Taxi wyjaśnia, jak działa Uber

Podstawą działania Ubera jest aplikacja mobilna, którą można pobrać z App Store, Windows Store lub Sklepu Play, a następnie założyć w niej swoje konto. Następnie pasażer wybiera miejsce docelowe w polu „Dokąd jedziemy?”. Po wpisaniu lokalizacji można sprawdzić takie parametry jak czas oczekiwania, typ samochodu i ceny. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie miejsca odbioru i zamówienie przejazdu. Następnie do zamówionego przejazdu dopasowywani są kierowcy. Użytkownik otrzymuje automatyczne powiadomienie w momencie, gdy pojazd znajdzie się w pobliżu miejsca odbioru.

Udogodnienia aplikacji

Aplikacja Uber oferuje pasażerom liczne udogodnienia. Można zapisywać często odwiedzane miejsca, dzięki czemu przy kolejnym przejeździe można szybko wybrać odpowiedni adres. Ciekawą funkcją jest również umożliwienie wybranemu użytkownikowi śledzenia realizowanego przejazdu. Jest to pomocne w sytuacji, kiedy zmierzacie do kogoś na imprezę czy maci umówione spotkanie. Osoba, która czeka, będzie wówczas wiedziała, kiedy konkretnie może się was spodziewać. Przydatną opcją jest również możliwość wprowadzania i usuwania przystanków na swojej trasie szczególnie, gdy z jednego przejazdu korzysta grupa znajomych i każdy wsiada w innym miejscu. Dodawanie i usuwanie przystanków wpływa na wysokość opłat zgodnie ze stawkami za czas przejazdu oraz za odległość.

W aplikacji jest dostępna również funkcja „Podziel opłatę”, która umożliwia równe dzielenie opłaty między kilka osób korzystających z tego samego przejazdu. Opłatą można podzielić się wyłącznie za cały kurs, a nie według kosztu dojazdu do każdego ze zdefiniowanych przystanków.

W jakich miastach w Polsce działa Uber?

Uber jest globalną usługą, która działa w 84 krajach świata. Polski oddział został zarejestrowany w grudniu 2013 r. jako Uber Poland spółka z o.o. Obecnie usługi firmy poza Poznaniem dostępne są w takich miastach jak m.in. Łódź, Wrocław, Gdynia, Gdańsk, Sopot, Warszawa i Katowice.

Płatność kartą za przejazd

Poznański oddział Eko Taxi wyjaśnia, jak przebiega płatność za przejazd w Uberze

Dokonanie płatności za przejazd Uberem jest bardzo proste. Płatność może być zrealizowana w jeden z czterech sposobów: automatycznie (kartą debetową lub kredytową), kontem Android Pay, poprzez PayPal lub za pomocą gotówki. Aby skorzystać z jednego z nich, należy na swoim koncie Uber dodać wybraną metodę. Obecnie płatność gotówką nie jest jednak możliwa w Poznaniu (w Polsce dostępna jest wyłącznie na terenie Warszawy). W przypadku e-płatności przed realizacją przejazdu aplikacja sama pobierze odpowiednią opłatę, a pasażer otrzyma wiadomość e-mail z potwierdzeniem transakcji. Uber oferuje również zniżki na przejazdy, co wymaga wprowadzenia w aplikacji kodu promocyjnego. W przypadku Eko Taxi za przejazd można zapłacić na dwa sposoby: gotówką oraz kartą.

Uber to aplikacja, która zmieniła sektor usług transportowych na całym świecie. Nie tylko pomaga dotrzeć pasażerom w wybrane miejsce, ale też wprowadza innowacyjne technologie. Zapewnia też szereg usług dodatkowych. Podobną rolę pełnią taksówki. W Eko Taxi skupiamy się nie tylko na bezpiecznym przewozie pasażerów, ale też doskonale rozumiemy rosnące oczekiwania klientów. Właśnie dlatego wprowadzamy do oferty kolejne usługi dodatkowe, stanowiące niezbędne wsparcie we współczesnym życiu.

Może Cię zainteresować również